آشنائی با نام آوران قالی ایران-دکترسید طاهر صباحی

 

 

 

با دکترسید طاهر صباحی نویسنده و پژوهشگر فرش دستباف و مدیر مسئول فصلنامه بین المللی گره بیشتر آشنا شویم


بیوگرافی دکترسید طاهر صباحی 

دکترسید طاهر صباحی سال هاست در اروپا به عنوان یکی از کارشناسان معتبر فرش فعالیت می کند. او تا به حال 18 عنوان کتاب به زبان های ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی درباره هنر فرش ایرانی منتشر کرده است. صباحی علاوه بر این، 14 سال است، که نشریه ای با عنوانگره به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی منتشر می کند.
او که 67 سال سن دارد، همچنین صاحب مجموعه ای نفیس و بی نظیر از فرش های ایرانی است. 
طاهر صباحی متولد سال ۱۳۱۹ (1940) در تهران است. وی مدرک دکتری خود را در رشته داروسازی از دانشگاه بولونیا دریافت نموده و از سال ۱۳۵۱ (1972) به صورت تخصصی وارد عرصه هنر فرش شد. او در سال 1984 به عنوان یکی از اعضای هیئت موسس بازرگانان فرش شرقی ایتالیا (Associazione Italiana Mercanti di Tappeti Orientali) شروع به فعالیت نموده و در سال 1986 نیز به عنوان رئیس کلوپ فرش شرقی (Club Amatori del Tappeto Orientale (CATO)) برگزیده می شود.
دکتر صباحی با سالها سابقه درخشان در عرصه پژوهش و فعالیت های فرهنگی در کمیسیون ها و انجمن های فرش کشور های اروپایی، از جمله کمیسیون ملی ارزیابی، اتحادیه مجموعه داران فرش، انجمن دوستداران فرش و هیات بین المللی فرش در ایتالیا و همچنین کمیسیون ویژه فرش در آلمان و اطریش، آثار و نوشته های بی نظیری را در جهت معرفی دستبافته های ایرانی و شرقی به عرصه فرش تقدیم داشته است. از جمله این آثار می توان به قالی های شرقی، هنر و سنت 1986)، فرشهای عشایری ایران 1989، سواران شرقی1991، جاجیم های شاهسون وهنر قالی بافی در مشرق زمین (2007)اشاره کرد.
وی در اسفند ماه سال 1385 کتاب " هنر قالیبافی در مشرق زمین" را در دو برنامه جداگانه در مرکز ملی فرش ایران و سازمان میراث فرهنگی رونمایی کرد. بی گمان تجربیات و اندوخته های این پژوهشگر زبده نقش مؤثری در تعلیم و هر چه پر بار تر شدن دانسته های پژوهشگران رشته فرش خواهد داشت.

دکتر صباحی در باره چگونگی ورودش به اروپا چنین نقل می کند:

مادرم دوست داشت، پزشک شوم. وقتی تحصیلاتم را در رشته پزشکی تمام کردم چون مادرم نگران بود، مرا به سربازی بفرستند، برنگشتم و همان جا در رشته داروسازی ادامه تحصیل دادم. بعد هم وارد کار فرش شدم.
 موزه کوچک و در عین حال زیبای استاد صباحی در تورینو شهری در شمال ایتالیا بنا نهاده شده و در آن مجموعه ای نفیسی از فرش های شخصی اش را به معرض نمایش عموم قرار داده است. این مجموعه در طول سال پذیرای بسیاری از علاقه مندان و محققان فرش می باشد.

این پیشکسوت رشته فرش در پاسخ به این سوال که آیا پدر شما در کار فرش بوده؟ می گوید:
نه. اما این شاید حسی بوده که از پدربزرگم به من رسیده است. پدرم به این حرفه علاقه ای نداشت، پسرم هم علاقه مند نیست، اما از همین حالا می بینم، نوه چهار ساله ام چقدر فرش را دوست دارد. یک بار فرشی برایش بردم تا در را باز کرد، سریع آن را گرفت و پرسید این مال من است؟ حالا آن را در اتاقش پهن کرده، رویش می نشیند، بازی می کند و می خوابد. خوشحالم او هم علاقه به فرش را از پدر بزرگش ارث برده است. فکر می کنم، احساسات فرد به یک موضوع را باید از همان کودکی بیدار کرد.

استاد صباحی در خصوص ارتباط تحقیق، تجارت و مجموعه داری فرش می گوید:
به نظر من این ها همه لازم و ملزوم یکدیگر هستند. بازار در عین حال که محل خرید و فروش فرش است، محل تبادل اطلاعات هم محسوب می شود و پر از خبرها و نکاتی است که به درد یک محقق می خورد. تجار پیر بازار، هر کدام برای خودشان یک دایره المعارف هستند. در واقع یک نویسنده، هر چقدر کتاب بخواند و بنویسد اما از پشت میزش جدا نشود، کتاب هایش به اندازه کسی که می رود، می بیند، می خرد و می فروشد و با این کار زندگی می کند، نمی تواند موفق باشد. من برای نوشتن کتاب هایم سفرهای زیادی کرده ام، موزه های دنیا را دیده ام، به تماشای محل های بافت فرش از قفقاز تا ترکیه رفته ام، دیده هایم را با کتاب های موجود، مقایسه کرده ام و به نکات تازه ای رسیده ام. برای نمونه برادران کاستلی دو تاجر معروف بودند که به سفارش آن ها فرش در کرمان بافته می شد. ما فکر می کردیم آن ها حدود سال 1910 یا 1920 در ایران بودند، اما فرشی از واشنگتن برایم پیدا کردند و آن را خریدم که روی آن تاریخ 1886 بافته شده و به امضای برادران کاستلی بود. پیدا کردن همین یک فرش تاریخ را 40 سال عقب کشید. این تحقیقات میدانی که الزام بازار خرید و فروش فرش هست، خیلی به نویسنده کمک می کند. مجموعه داری هم نوعی بازی و عشق و علاقه به فرش هاست. شما دیگر وارد دنیای فرش های زیبا می شوید. مقابل آن ها می ایستید و حاضرید برای آن فرش همه چیزتان را بدهید تا زیبایی آن به شما تعلق پیدا کند.
دکتر طاهر صباحی در حال حاضر به سفارش سازمان دایره المعارف اسلامی مشغول تکمیل بخش فرش دایره المعارف اسلامی می باشد که در بخش حرف «ف» در دانشنامه ایران منتشر می شود. در بخش فرش دایره المعارف تمام اصطلاحات اشخاص و فرش های معروف و در کل هر اطلاعی که برای شناختن فرش لازم است به تفصیل توضیح داده می شود.صباحی در پاسخ به این سوال که از چه زمان شروع به خرید فرش برای مجموعه تان کرده اید . چه نوع فرش هایی در این مجموعه دارید، بیان می کند 
ما شش خواهر و برادر بودیم البته من و برادرم ناصر بسیار شیطان بودیم. مادرم برای این که کم تر اذیت کنیم، تابستان ها ما را با پدرم به بازار می فرستاد. پدرم ما را سبزه میدان پیاده می کرد. خودش می رفت تا ماشین را پارک کند و ما پیاده می رفتیم تا نوروز خان. سر راهمان یک دکان فرش فروشی بود که دو تخته پاتختی لاکی کاشان زیبا داشت و من هر روز محو تماشای آن ها می شدم. یک روز صبح با تپش قلب از خواب بیدار شدم و فکر کردم، نکند که این فرش ها را بفروشد؟ قلکم را شکستم و همه پول هایم را ریختم در دستمال و بردم سر سفره صبحانه به پدرم دادم و از او خواستم که آن ها را برایم بخرد. پدرم تعجب کرد و گفت دو تا؟ بالاخره پدرم را بردم و او با صاحب دکان صحبت کرد. خلاصه تا وقتی فروشنده آن ها را از دیوار نکند، خیالم راحت نشد. در حقیقت اولین خریدم را در 11 سالگی انجام دادم. اگرچه تا همین اواخر که پدرم زنده بود آن ها را نتوانستم به مجموعه ام اضافه کنم، چون فرش ها را به من نمی داد، تا این که دو قالیچه ابریشمی تبریز برایش خریدم و فرش های خودم را پس گرفتم.
بعد ها تجارت باعث شده بتوانم با فرش فروش ها ارتباط برقرار کنم. من تاجران زیادی را می شناسم و با آن ها دوست هستم، به همین واسطه فرش های زیبایی در مجموعه جمع آوری کرده ام. یادم می آید چند سال پیش به یکی از دوستانم سرزدم. او گفت فرش زیبایی دارم که حتما باید آن را ببینی. شاگردش فرش را پهن کرد. خیلی تعجب کردم چون فرش امضای حاجی جلیلی داشت. فرش حاجی جلیلی زیاد دیده بودم، اما هیچ کدام امضا نداشتند. برادران حاجی جلیلی در مرند فرش تولید می کردند و فرش هایشان بسیار زیباست. تعداد فرش های مجموعه ام را نشمرده ام، اما خیلی زیاد است به طوری که می توانم آن ها را به گونه های مختلف طبقه بندی کنم. فرش های ازبک، ترکمن، خورجین های زیبای مشرق زمین، فرش های بلوچستان و زابل، کرمان، سوزنی های ازبکستان، واگیره، رو اسبی، تبریز و انواع دیگری که هر کدام برای خودش یک مجموعه است.

معرفی آثار مکتوب استاد- 1986 Tappeti d'Oriente. Arte e Tradizione.

Novara, Istituto Geografico De Agostini

pp 486, 450 ill a colori; tiratura e vendita 26.000 copie (esaurito)

 

- 1987 Splendeur du Tapis d'Orient

Parigi, Edizioni Atlas

pp 486, 450 ill a colori; tiratura e vendita 14.000 copie (esaurito)

 

- 1987 Vaghireh. Modelli per la tessitura dei tappeti

Firenze, Editrice Karta

pp 96, 50 ill a colori e bn; tiratura e vendita 3.000 copie

 

- 1989 Qashqai. Tappeti tribali persiani

Novara, Istituto Geografico De Agostini

pp 216, 119 ill a colori; tiratura e vendita 3.000 copie

 

- 1989 Tappeti. X volume "Grande Enciclopedia dell'Antiquariato"

Novara, Istituto Geografico De Agostini

pp 150, 1955 ill a colori;

 

- 1990 Kilim. Tappeti piani del Caucaso.

Novara, Istituto Geografico De Agostini

pp 216, 119 ill a colori; tiratura e vendita 3.000 copie

 

- 1991 ABC del tappeto Orientale

Novara, Istituto Geografico De Agostini

pp 239, 233 ill a colori; tiratura e vendita 5000 esaurito

 

- 1991 Cavalieri d'Oriente. Coperte da cavallo e da sella dal XVII al XX secolo.

Catalogo della mostra omonima a cura di T. Sabahi, autore di due contributi

Roma , Leonardo - De Luca Editore

pp 221, 122 ill a colori e bn, 2500 copie esaurite

 

- 1992 Orientteppiche. Band V: Kelims, Kaukasiche Flachgewebe

Augsburg, Battenberg Verlag

pp 216, 119 ill a colori; tiratura e vendita 5.000 copie esaurito

 

- 1992 Sumakh. Tappeti piani a trama avvolta(Sumakh. Weft wrapped flat weaves)

Catalogo della mostra

Roma, Leonardo - De Luca Editori tiratura ,6000 copie

pp 133, 71 ill a colori e bn; tiratura e vendità 3000 esaurito

 

- 1995 Una preziosa collezione di antichi tappeti dell'Anatolia

Catalogo della mostra

Bergamo, Edizioni CPZ

pp 80, 39 ill a colori, tiratura e vendità 3000

 

- 1995 Samarkanda. Tappeti dalla Via della Seta

Catalogo della mostra

Vicenza, Rumor Editrice

pp 135, 86 ill a colori e bn; tiratura e vendita ,3000

 

- 1997 Tülü. Tappeti a pelo lungo dell'Anatolia Centrale

(Tülü. Long-Pile Rugs of Central Anatolia)

Catalogo della mostra

Torino, Cato Editore

pp 63, 65 ill a colori e bn; tiratura e vendita 1000 copie

 

- 1998 Cina. Antichi tappeti dal Celeste Impero

(China. Antique Rugs of the Celestial Empire)

Catalogo della mostra

Torino, Cato Editore

pp 143, 98 ill a colori; tiratura e vendita 6000 copie

 

- 1998 Shahsavan Jajim

Catalogo della mostra

Quart (Ao), Edizioni Musumeci

pp 144, 120 ill a colori; tiratura e vendita 3800

 

- 1999 Tappeti orientali. Manutenzione e restauro

Torino, Cato Editore

pp 36, 33 ill a colori; tiratura 15.000 copie

 

- 2000 TIBET, Rugs from the Roof of the World

Catalogo della mostra

Turin, Cato editore

pp.80, 38 ill a colori, tiratura e vendita 1000 copie

 

- 2005 Cinque secoli di tappeti Kerman

Edizioni del Capricorno

PP.128, a colori, tiratura e vendita 4000 copie

 

- 2007 L'arte del tappeto d'oriente

Electa Mondadori

pp.640, 1160 ill a colori, cartonato con sovracoperta a colori.

کتاب در دست انتشار گلیم که آخرین مراحل آماده سازی چاپ خود را سپری می کند، 
    با 365 صفحه، هزار و یکشبِ فرش دستباف را تکمیل خواهد کرد.


        دکتر طاهر صباحی، پژوهشگر و نویسنده نام آشنای ایرانی مقیم ایتالیا، با الهام از داستان هزار و یکشب، تصمیم خود را برای معرفی هنر فرش دستباف در 1001 صفحه ، با به پایان بردن کارکتاب گلیم عملی کرده است.
    
    

روی جلد کتاب گلیم روی جلد کتاب گلیم


    پیش از این و در آستانه سال 2008 میلادی، صباحی کتاب ارزشمند قالیهای مشرق زمین خود را در 636 صفحه روانه بازار بین المللی کتاب های هنری نموده بود. کتاب قالیهای مشرق زمین(L`ARTE DEL TAPPO D`ORIENTE) به زبان ایتالیایی به نگارش در آمده و توسط بنگاه انتشاراتی Electa ایتالیا به چاپ رسیده است. 
    این کتاب که حاصل بیش از چهل سال تلاش صباحی در تحقیق پیرامون تاریخ قالیبافی و مطالعات میدانی و تجربیات اوست، در برگیرنده مجموعه ای غنی از مطالب ارزشمند و تصاویری از نمونه دستبافته های زیبایی است که در کنار نقشه ها و اطلاعات تصویری دیگر، کتاب قالیهای مشرق زمین را به عنوان مرجع به روز شده ای پیرامون این هنر دیرپا در اختیار علاقمندان قرارداده است.
    مجموع صفحات این کتاب و نیز کتاب گلیم، آن هزار و یک صفحه ای را که صباحی به عنوان نمادی از داستانهای هزار و یکشب بدنبال آن بوده، تشکیل داده است.
    صباحی اعتقاد دارد که فرش و دستبافته ها دنیایی از رنگ و نقش را به همراه خیال انگیزی لطیف، شیرین و پرکششی در خود پنهان دارند. او می گوید: همانطور که داستانهای هزار و یکشب پرواز رویاگونه ای را در عالم خیال موجب می شود، خصایص و ویژگی های دستبافته ها نیز با همین جذبه، انسان را بدنبال خود به سرزمینی از رویاها پرواز می دهد. او معتقد است که آشنایی با این دنیای پر رمز و راز نیازمند توجهی عمیق و دل سپردن به قصه های شیرین آن است.
    مطالب این کتابها که عصاره تجربیات و تلاش نسلهای متمادی را در خود دارد، بگونه ای است که می طلبد تا انسان هر صفحه از آن را با دقت وشوق مطالعه کند. او این کتابها را نه به انگیزه یکبار خواندن، بلکه به نیت غوطه خوردن در جذبه های آن نوشته و بر این باور است که علاقمندان به این هنر بهتر است هر شب یک صفحه از آن را به مثابه قصه ای خیالپرور و شوق انگیز مطالعه کنند.
    این نگاه صباحی که از طریق مصاحبه ها و مطالبی که پیرامون هدفش منتشر ساخته، از سوی علاقمندان اروپایی به گرمی مورد استقبال قرار گرفته است.
    هزار و یکشب صباحی هزینه های فراوان و سنگینی را در پی داشته که مهمترین آن جوانی و عمری است که او عاشقانه در این راه صرف کرده و بخشیده است.
    کتابهای صباحی که با در نظر گرفتن آخرین آن یعنی کتاب گلیم شمار آن به هفده عنوان رسیده است، توسط بنگاههای معتبر انتشاراتی بزبانهای انگلیسی ایتالیایی و آلمانی ترجمه و بازنشر گردیده است. صباحی بی تردید یکی از پرکارترین محققین و نویسندگان کتابهای تخصصی در عرصه فرش دستباف، نه تنها در ایران بلکه در جهان شناخته می شود.
    
    

نمونه صفحه ای از کتاب گلیم نمونه صفحه ای از کتاب گلیم
     نمونه صفحه ای از کتاب گلیم نمونه صفحه ای از کتاب گلیم      نمونه صفحه ای از کتاب گلیم نمونه صفحه ای از کتاب گلیم      نمونه صفحه ای از کتاب گلیم نمونه صفحه ای از کتاب گلیم


/ 0 نظر / 45 بازدید