آشنائی با نام آوران قالی ایران-ابواقاسم جدی

با استاد ابواقاسم جدی طراح و تولید کننده فرش قم بیشتر آشنا شویم

 

 

بیوگرافی ابواقاسم جدی 


استاد ابواقاسم جدی فرزند استاد حاج اسماعیل در سال 1338 در شهر مقدس قم چشم به جهان گشوده و دوران تحصیل خود را در همان شهر گذارند و همزمان با تحصیل مشغول به کار قالی بافی شد.
از آنجایی که پدر ایشان در دوران حیاط خود در کارگاه خویش اشتغال به رنگرزی داشت و با دستان هنرمند خویش به (پشم ,ابریشم) جان تازه می بخشید و به دلیل تجربه فراوانی که داشت,سفارشات متعددی از شهرهای اطراف به او داده می شد تا ایشان با تجربه و هنرمندی خویش با رنگهای که از سردی و گرمی طبیعت بدست می آورد با رنگ آمیزی به آنها جان می بخشید.
استاد درهمان دوران شروع به آموختن علم رنگرزی نمود و بعدی از بدست آوردن تجربیا ت فراوان وارد حرفه اصلی خود که تولید فرشهای دستبافت ابریشم بود به صورت حرفه ای مشغول شد که با پشتکارتوانست امروز یکی از بهترین استاد کارهای فرش ابریشم بشمارآید.
استاد ابوالقاسم جدی با کار فراوان در زمینه تولیدی فرش ابریشم توانست در چهار دهه هنر خود را به جهانیان نشان بدهد و تا 
کنون با کشورهای ژاپن , آلمان , ایتالیا , فرانسه و کشور های عربی حوزه خلیج فارس .....هنر خود را در زمینه صادرات فرش به اثبات رسانده است. استاد ابوالقاسم جدی هم اکنون نیزاین فعالیت اقتصادی و صنعتی مهم کشور را گسترش داده و توانسته در شهر های قم , کاشان,اراک کارگاه قالی بافی احداث نماید

نکته ای که موجب توجه مشتریان به کارهای ایشان شده است هنر مندی ایشان می باشد که لقب فرش هزار رنگ را به فرش های ایشان نسبت داده است( به علت متنوع بودن در رنگ ها و طراحیهای منحصر به فردشان)
استاد معتقد هستند با جایگزین کردن یک رنگ در کنار رنگهای دیگر می توان چشم انداز خاص و جدیدی به قالی بدهند و قابل ذکر است که سبک بند اژدر انحصارا توسط ایشان ابداع شده است.
استاد ابوالقاسم جدی با الهام گرفتن از طرحهای جدید و طرح های قدیمی و ابداع سبک خاصی از طراحی منحصر به فردشان توانسته اند جایگاه هنر ایرانیان را در جهان مدرن امروزی حفظ نمایند.

 

/ 0 نظر / 96 بازدید